projekt nr 15

15. Park wypoczynkowy w okolicach ulicy Fabianowskiej i Skrytej w Plewiskach


Opis projektu

Parki pełnią przede wszystkim funkcje estetyczne i rekreacyjno-wypoczynkowe. Tereny zielone stanowią ważny element wyznaczania jakości życia. Zieleń zapewnia przede wszystkim możliwość kontaktu z przyrodą, odpoczynek i rekreację. Tereny zielone absorbują zanieczyszczenia powietrza i nieprzyjemne zapachy zastępując je przyjemnym aromatem. W Plewiskach brakuje miejsc otwartych do wypoczynku, również aktywnego, np. bieganie, jazda na rolkach, a park jest idealnym do tego miejscem. Niewielki Park Podworski to jedyne w Plewiskach miejsce do spokojnych spacerów na świeżym powietrzu, wśród zieleni i względnej ciszy. Mieszkańcy ulicy Fabianowskiej i okolic również potrzebują w pobliżu miejsca swojego zamieszkania obszaru do takiego wypoczynku.
Projekt zakłada zbudowanie ok. 600m utwardzonych alejek spacerowych, 20 ławek, 1 ławki z przewijakiem i dla karmiących mam, 20 koszów na śmieci, 9 latarni parkowych, 60 drzew liściastych i 100 krzewów liściastych. Park rozwiąże problem braku miejsc do bezpiecznego i spokojnego spacerowania i odpoczywania oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tej części Plewisk.

Uzasadnienie

W ostatnich latach przy ulicy Fabianowskiej w Plewiskach powstało wiele nowych osiedli i wciąż budują się kolejne. Przybywa mieszkańców, przybywa budynków, dróg, chodników… Niestety, we wskazanej lokalizacji nie ma żadnego miejsca rekreacyjno - wypoczynkowego. Budżet obywatelski mógłby pomóc w utworzeniu parku z ławkami i zielenią - najbliższy i zarazem jedyny taki park w Plewiskach znajduje się w odległości aż około 2 kilometrów od sugerowanej lokalizacji. Powstanie parku w tym miejscu będzie rozwiązaniem problemu z odległością. Zlikwiduje też problem z brakiem zielonej infrastruktury i uatrakcyjni tę część Plewisk. Zachęci rodziny do spacerów po najbliższej okolicy, przyczyni się niewątpliwie do zacieśnienia relacji sąsiedzkich, urozmaici spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wpłynie pozytywnie na otoczenie i zaspokoi potrzeby lokalne. Tereny zielone są obecnie jedną z najbardziej pożądanych przez mieszkańców całych Plewisk inwestycją. Wskazana w projekcie lokalizacja świetnie komponuje się z planowanymi w pobliżu boiskami sportowymi, placem zabaw i siłownią zewnętrzną. Cały kompleks wypoczynkowo - sportowy sprzyjałby integracji lokalnej społeczności, byłby punktem spotkań mieszkańców - w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Opis lokalizacji

Plewiska, koniec ul. Skrytej - działka nr 1037/5 lub 1037/7 obręb Plewiska

Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach

5000 PLN